Gümüşhane Limni Gölü Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Merhaba kıymetli seyyah dostlarım. Bu yazımda Gümüşhane‘nin Zigana köyünde bulunan Limni Gölü Tabiat Parkını ele alacağım. Peki Limni Gölü nerede? Nasıl gidilir? Limni hakkında tüm bilgilere bu yazımızda değineceğiz. 

Öncelikle Limni Gölünün Rakımının yüksek olduğunu belirtmek istiyorum. Göl 1700 rakıma sahiptir ve Saronay Yaylasında yer almaktadır. Rakımının yüksek oluşu burayı son derece harika bir Tabiat Parkı haline getirmiştir. Doğanın temiz havası, kuşların cıvıltısı ve daha niceleri… Limni, 1999 yılında mesire alanı ilan edilmiştir. Limni Gölünün A tipi mesire alanı olarak ilan edilmesi ise 25.06.2004 tarihinde gerçekleşmiştir. Peki A Tipi Mesire Alanı Nedir? (Ziyaretçi potansiyeli yüksek; çadır, karavan, motor-karavan ve bungalov tipi tesislerle sadece geceleme ya da günübirlik kullanım imkanı sağlayan sahalardır.)

Göl çevresinde ağaç türü olarak sarıçam ve ladin ağaçlarını görmekteyiz. Ayrıca bölgede belirli mevsimlerde ayı, tilki, ceylan, karaca gibi yaban hayvanları da görülmektedir.

Limni Gölü Gümüşhane’nin önemli turizm alanlarından biridir. Tabiat Parkına gelmek istiyorsanız ihtiyacınız olacak her şey burada mevcut. Örneğin Parkta sosyal tesisler bulunuyor. Ayrıca tuvalet ve çocuk oyun parkı da yer almaktadır. Kamelyalar sayesinde, göl manzarasının keyfini çıkartmayı da unutmayın. Limni, fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir yer. Muhteşem doğa fotoğraflarının çekilebildiği Limni, yerli yabancı her kesimden ziyaretçi ağırlıyor. Aynı zamanda yürüyüş yapmayı sevenleri unutmayalım. Sizin için gölün çevresinde yürüme yolu da yapılmış.

Limni Gölünün Oluşumu ve Özellikleri

Limni krater göldür. Gümüşhane’de bulunan 18 krater gölden sadece bir tanesidir. Limni gölü doğal güzellikleri, çeşitli hayvan türleri ve havası ile sağlıklı bir yaşam alanı özelliği göstermektedir. Karadeniz Bölgesinin turizm alanlarından biridir. Limni Gölü küçük bir krater gölü olsa da turizm olarak değerli bir yer olma yolunda.

Limni Gölüne Nasıl Gidilir? Ulaşım Nasıldır?

Göle iki farklı güzergah ile ulaşılabilmektedir. İlk güzergah olarak Zigana kayak merkezine gidilen yol kullanılabilir. Bu rota kullanıldığı takdirde 60 km gibi bir uzaklık olacaktır. Diğer bir alternatif ise Torul ilçesi üzerinden eski Trabzon-Erzurum karayolundan 16 km gidilerek göle varılabilir. Bu rota ile Gümüşhane-Limni Gölü arası uzaklık yaklaşık 40 km olacaktır.