Seyyah mı, gezgin mi? Aslında iki kelime de aynı anlama gelmektedir. Seyyah, Osmanlıcadan kalan bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Seyyah kelimesi Arapça’dır. Günümüz Türkçesinde Seyyah kelimesi, Gezgin kelimesinin yerini almıştır. Seyyah kelimesinin tam manası çok seyahat eden, gezgin olarak kullanılmaktadır.

Peki gezgin nedir? ya da seyyah nedir? Kimlere gezgin denir?

Aslında baktığımızda hepimiz birer gezginiz. Hayatımız bu doğrultuda şekillenmiştir. Seyyahlar araştırmayı ve öğrenmeyi çok severler. Ancak bu araştırma onlar için sadece teorik olarak kalamaz, uygulamalı olarak da bu deneyimi yaşamaktadırlar. Gezginler bilgiyi yaşamayı ve atmosferi bizzat yaşamak için yaşarlar.

Bir gezgin bulunduğu yerin tarihini ve kültürünü mutlaka oranın yerlisinden dinlemek ve deneyimlemek ister. Bir seyyah için en önemli husus, din, dil, ırk ayrımı yapmadan kültürleri ve yaşantıları öğrenmektir. Bir gezgin için konaklama çok basittir. Her an, her yerde kendine göre konaklama alanları bulabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir gezgin bir otelde de kalabilir, hava limanında da. O an ki bütçesine göre kendini kontrol edebilme yeteneğine sahip kişidir seyyah.

Gittiği yeri önceden araştırdığı için hazırlıklı gider bir gezgin. Ancak gittiği yerin yerlilerinden de defterine eklemeler yapar. Gezginler önceden gezilerini, destinasyonlarını planlasalar dahi planladıkları gibi gitmez. Hiç bilmedikleri veya duymadıkları yerleri öğrenirler gittikleri yerde. Bu da rotanın değiştirileceği anlamına gelir.

Gezginlerde Olması Gereken Özellikler

  • Seyyahların empati kurma becerisi daha gelişmiştir ki bunun asıl sebebi yeni insanlar ile tanıştıkları için insana değer verirler.
  • Bir gezginin yabancı dil bilmesi avantajdır ancak beden dili sayesinde bile anlaşabilir.
  • Gezginler aşırı sosyal yapıdadırlar.
  • Gezgin bilgisini aktarmayı sever. Bilginin paylaştıkça çoğaldığını düşünür.
  • Hayat gezginler için daha yaşanabilirdir. Her zaman olumludurlar ve bu da onları mutlu bir insan modeline dönüştürür.
  • Bir gezgin her türlü yemeği tatmalıdır.

Kısacası gezgin sadece gezmez. Seyyah her gezdiğinde yeni bilgiler ile kendini geliştirir. Daha insancıl bir yapıya sahip olur. Dünya üzerinde neler olup bittiğini, hayatta her zaman mutluluk olmadığını üzüntülerin de olduğunu bilen kişidir gezgin.

Eğer siz de Seyyah olmaya karar verdiyseniz, hemen yola koyulun. Ayrıca Biseyyah’a kayıt olarak deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.