Tropikal Meyveler! 10 Farklı Tropikal Meyve Çeşidi

Uzakdoğu’ya gitmeyi mi planladınız? O zaman tropikal meyveleri kendi yerinde denemeniz için bir fırsat. Tropikal meyveler cennetinde dilediğiniz kadar meyve yiyebilirsiniz. Üstelik son derece ucuz.

Tropik meyvelerin en önemli özelliği dış kabuklarının sert olmasıdır. Bu sebeple soyması bir hayli zor olacaktır. Ancak içine ulaştıktan sonra, muhteşem tatları sizi büyüleyecektir.

Uzak Doğu meyvelerinden en bilindik olanları Ananas, Hindistan Cevizi ve Muz’dur. Ancak daha fazla çeşit söz konusu. O zaman tropikal meyveler listemize başlayalım.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi bildiğimiz üzere tropikal bir meyvedir. Tropikal bölgelerde bulunan Hindistan cevizi; potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt bakımından son derece zengin ve bol bir besindir. Peki Hindistan cevizi sadece Hindistan’da mı yetişiyor? Tabii ki hayır. Türkiye’ye en yakın Tropikal bölge Hindistan olduğu için geçmiş zamanlarda Hindistan cevizi adını aldığını söyleyebiliriz.

Mango Meyvesi

Meyvelerin Kraliçesi yada Tanrıların meyvesi olarak bilinen bir meyve türü de Mango’dur. Mango meyvesi bol miktarda A, B ve C vitaminleri içerir. Mangonun bir diğer adı da Mangostan olarak Asya bölgesinde kullanılmaktadır.

Rambutan Meyvesi

İnce dikenli bir meyve türü olan Rambutan meyvesi de son derece lezzetli bir meyvedir. Soyulduktan sonra inciye benzer bir meyvenin karşımıza çıktığı bu meyve, Demir yönünden de oldukça zengindir. Yumuşak bir meyve olan Rambutan, olgunlaşmış üzüm gibi tatmaktadır.

Mangosteen

Mangosteen meyvesi; tatlı ve yumuşacık bir meyvedir. Kremamsı ve aromalı bir tropikal meyve olarak karşımıza çıkıyor.

Ananas

Ananas meyvesi içerisinde çok fazla vitamin ve mineraller içerir bu sebeple son derece faydalı bir besindir. Ananası, ülkemizde kolayca bulabiliyoruz.

Durian

Durian meyvesi,demir bakımından zengin olmasının yanı sıra B, C, E vitaminleri de içerir. Vitamin zenginliği sebebiyle sağlığa birçok faydalı etkisi olacaktır.

Lychee yada Liçi

Lychee meyvesinin tarihi 4000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır ve ayrıca bir zamanlar Çin, bu meyve için halktan vergi alıyordu. Böğürtlene benzeyen bu meyvenin tadı muhteşem. İçerisinde ki meyvesi yumuşak ve saydamdır. Aynı zamanda birçok besin değeri bulunuyor. Besin değerleri; kalsiyum, karbonhidrat, C vitamini, fosfor,demir, çinko, potasyum bakımından oldukça zengindir. Tam bir cennet meyvesi.

Snake Fruit

Snake Fruit yada başka bir değişle Salak meyvesi, yılanı andıran kabuğundan dolayı bu isimle anılmaktadır. Snake Fruit, tatlı ve ekşi karışımı ile ananası, asidik oluşuyla da elma tadını anımsatıyor. Ayrıca bu meyve gözlere çok faydalıdır.

Jack Fruit

Jack Fruit meyvesinin tarihi de oldukça eski. 6000 sene öncesine dayanan bu meyve Bangladeş’te tüketilen bir besinmiş. Dünyanın en büyük ağacına sahip olan bu meyve oldukça ağır meyveleri taşıyabilme yeteneğine sahip.

Dragon Meyvesi

Dragon meyvesi yumuşak bir meyvedir. İçerisindeki meyvesi birçok çekirdek ile kaplıdır. Bu meyvede magnezyum, potasyum ve ayrıca kalsiyum bulunmaktadır.