Merhaba millet! Merakla öğrenmek istediğiniz soru Uçak eş anlamlısı nedir? Uçak yakın anlamı nedir?

Uçak kelimesinin bir diğer ismi ise Tayyaredir. Türkçe’de uçak ya da tayyare olarak kullanırız. Peki tayyare kelimesinin kökeni nedir? Tayyare Osmanlıca bir kelimedir.

Uçak = Tayyare

Arapça ṭyr kökü olan tayyar “uçucu” kökünden türetilmiştir.

Tayyare Kelimesinin Telaffuzu Nasıldır?

Tayyare sözcüğü TRT telaffuz sözlüğü aracılığıyla doğru telaffuzu aşağıda verilmiştir. Telaffuzu dinleyerek doğu telaffuzu dinleyebilirsiniz.

Uçaklar Nasıl Çalışır?

Uçaklar ileriye doğru gitmek için, yükselebilmek için kanatlara ihtiyaç duyarlar. Motor ve kanatların çalışma prensipleri farklı olsa da fiziksel olarak aynı görevi yerine getirmektedirler.

Uçak motorları çalışmaya başladığı anda içerisindeki pervaneler dönmeye başlar. Pervaneler yapısı gereği ve uçağı yükseltmesini sağlaması için arkadan gelen havayı sıkıştırır, önden gelen havayı ise seyreltir. Bunun sonucunda uçak ileri yönde bir basınç uygular ve hareket etmeye başlar.

Basınç farkı ise uçağın hareketine katılan bir unsurdur. Kanatlar da havaya basınç uyguladığı için yukarı yönde bir hareket uygular ve uçağın yükselmesine sebep olur.

Uçağı Kim İcat Etti?

Aslında tarihe bakacak olursak, Osmanlı döneminde yaşamış olan 1609 doğumlu Hezarfen Ahmet Çelebi ilk uçuşları gerçekleştiren kişilerden biri olduğunu görebiliriz. Ahmet Çelebi, Müslüman ve Türk bilginidir. Hezarfen çok bilen anlamına geldiği için halk arasında bu lakap kullanılmıştır.

Hezarfen Ahmet Çelebi’yi önemli kılan bir özelliği ise ilk kez kanat kullanarak uçmayı başarmış olmasıdır. Yaptığı çalışmalar Türk Havacılık Tarihi’nde önemli gelişmelere sebep olmuştur. Yaptığı çalışmalar ve deneylerin ardından Hezarfen, kendini Galata Kulesi’nden aşağı bırakmıştır. Kaynaklara göre Üsküdar’dan Doğancılar Meydanına kadar uçmuş ve bu meydana inmeyi başarmıştır.

Motorlu uçak uçuran ilklere gelecek olursak, Amerikalı Wright Kardeşler olduğunu söyleyebiliriz. 1871 yılında ilk uçağı 11 saniyede uçurarak tarihe damga vurmuşlardır. İlk insanlı ve buharlı uçak ile 17 Aralık 1903 tarihinde tam 8 km lik bir mesafe uçmuşlardır.