e
sv

İstanbul’a Yakın Sonbahar Tatil Destinasyonları

295 Okunma — 10 Ekim 2023 17:17
avatar

biseyyah

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İstanbul, Türkiye’nin kalbinin attığı büyüleyici bir şehir. Ancak İstanbul’un hemen yanı başında yer alan ve sonbahar tatiliniz için mükemmel olan birçok destinasyon da bulunmaktadır. İster tarihi yerleri keşfetmek, ister doğanın muhteşem renklerini izlemek isteyin, İstanbul’a yakın bu sonbahar tatil destinasyonlarına bayılacaksınız!

İlk olarak, İstanbul’a sadece birkaç saatlik mesafede yer alan Bursa’yı ziyaret etmelisiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Sonbaharda, yeşilin her tonunu görebileceğiniz Bursa, adeta bir tablo gibidir. Bursa’da gezilecek yerler arasında Uludağ, Grand Mosque ve Bursa Kalesi bulunmaktadır.

Bir diğer sonbahar tatil destinasyonu ise Safranbolu. Bu kasaba, Osmanlı döneminden kalma evleri, dar sokakları ve tarihi çarşıları ile ünlüdür. Safranbolu’da sonbahar, tüm renkleri ile hayat bulur. Kasabanın etrafını saran ormanlar, sonbaharın gelmesi ile birlikte sarı, kırmızı ve turuncu tonlarına bürünür. Safranbolu’da mutlaka Kristal Teras’ı, Cinci Hanı ve Safranbolu Evleri’ni ziyaret etmelisiniz.

Sonbahar tatiliniz için bir diğer seçenek ise Abant Gölü. İstanbul’a yaklaşık 3 saatlik bir mesafede bulunan bu doğa harikası, sonbaharda ayrı bir güzelleşir. Gölün etrafını çevreleyen ağaçlar, sonbaharın gelmesi ile birlikte rengarenk bir görünüme kavuşur. Abant Gölü’nde bir tekne turu yapabilir, göl çevresinde yürüyüşe çıkabilir veya piknik yapabilirsiniz.

İstanbul’a yakın bir başka sonbahar tatil destinasyonu ise Şile. İstanbul’un hemen yanında yer alan bu tatlı kasaba, deniz kenarında huzurlu bir kaçamak yapmak isteyenler için idealdir. Şile’de, Ağva Nehri’nde tekne turu yapabilir, tarihi Şile Feneri’ni ziyaret edebilir veya kumsalda yürüyüş yapabilirsiniz.

Son olarak, İstanbul’a sadece birkaç saatlik mesafede yer alan Edirne’yi de unutmamak gerekir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti olan Edirne, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlüdür. Edirne’de Selimiye Camii, Karaağaç Tren İstasyonu ve Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sonbahar, renklerin ve huzurun mevsimidir. İstanbul’dan kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu destinasyonlar, sonbahar tatiliniz için mükemmel seçenekler sunar. İster tarihi yerleri keşfedin, ister doğanın muhteşem renklerini izleyin, bu mekanlarda unutulmaz anılar biriktireceksiniz. İstanbul’a yakın sonbahar tatil destinasyonlarına mutlaka bir şans verin!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İstanbul’a Yakın Sonbahar Tatil Destinasyonları